V slovenskej ekonomike platí: 4 = 50 (chýba veľmi málo)

26. januára 2016, Laco Vozárik, Nezaradené

Z jediného pohľadu na mapku Slovenska, ilustrujúcu rozloženie ekonomickej výkonnosti regiónov, je zrejmé, kam sme sa dopracovali. Prudký nárast rozdielu medzi Bratislavským krajom a Východným Slovenskom po roku 2000 aj graficky prezentuje predošlý článok na tomto blogu. Kam sme sa takto dostali, vyplýva z porovnania údajov (Zdroj: ŠÚSR) najviac používaného ukazovateľa za regióny na opačných póloch rebríčka za rok 2013.

Trojica krajov zo stredu a východu Slovenska (Banskobystrický, Prešovský a Košický) vyprodukovala spolu 29,3 percenta z celoslovenského hrubého domáceho produktu (HDP). Samotný Bratislavský kraj 27,8 percenta. Bratislavský kraj zaberá 4,2 percenta územia Slovenska. Menované tri kraje 51,5 percenta. teda viac ako polovicu krajiny. Takže môžeme povedať, že štyri percentá územia na západe Slovenska sa produkciou takmer vyrovnali celej polovici na jeho opačnom konci. Pre bližšiu ilustráciu ešte dodávam, že Bratislavský kraj vykazuje na jedného obyvateľa viac ako 4-krát väčšiu produkciu ako Prešovský kraj. Uvedené rozloženie názorne ilustruje priložená mapka.

MAP-HDP-28-+29-web

Priveľké rozdiely medzi regiónmi neprospievajú nikomu. Spôsobujú viaceré negatívne dopady na kvalitu života ich obyvateľstva. V slabších vysokú nezamestnanosť a nižšie mzdy. V ich najslabších častiach, tzv. hladových dolinách, aj vyľudňovanie. Ale aj na opačnom póle prináša komplikácie do života. Tlak na rast cien nehnuteľností, preťažovanie až kolaps dopravného systému a iné. Samozrejme, regionálne rozdiely nie sú v krajinách EÚ mimoriadnym javom. Otáznou však je ich miera. V susednom Rakúsku je v porovnaní s nami polovičná. Väčšia vyrovnanosť regiónov je určite znakom väčšej vyspelosti krajiny.

Zmierňovanie regionálnych rozdielov vždy bolo a aj dnes patrí medzi nosné témy predvolebnej kampane. V tomto čase politici vždy prezentujú zvýšenú starostlivosť o menej rozvinuté časti. Ako však vidno, vôbec sa im nedarí. Zlou správou je, že zatiaľ nič nenaznačuje, že by sa zväčšovanie rozdielov malo zastaviť. Očakávaný demografický vývoj prognózuje skôr opak