Robme to ako Baťa (11) Podnikatelia

15. januára 2017, Laco Vozárik, Nezaradené

Tomáš Baťa pre každého z nás (politika aj úradníka a občana, zamestnávateľa aj zamestnanca, producenta aj spotrebiteľa, učiteľa aj žiaka (…) proste každého) zanechal neodškriepiteľnými výsledkami overené princípy.

Jeden z mnohých[1] pre zamestnávateľov znie:

Tomáš Baťa - citát

Tomáš Baťa – citát

Pri takomto prístupe zamestnávateľa zamestnancov zrejme netrápi pocit, že sú považovaní len za jeden z „výrobných zdrojov“. Je tiež pravdepodobné, že v takom prípade nachádza práca spravodlivé ohodnotenie a toto spolu prináša patričnú lojalitu zamestnancov k firme. Teda aj lepšie výsledky a spokojnosť oboch strán.

PS:

Na takýchto v každej dobe platných ľudských princípoch so spolupracovníkmi a spoluobčanmi spoločne budovali lepší svet pre každého.

V roku 1923 ho prvýkrát zvolili za starostu mestečka Zlín a rok nato uplatnili revolučný systém organizácie práce a odmeňovania

Za 9 rokov stúpol počet zamestnancov jeho firmy z 2,2 na 25,0 tisíc a obyvateľov mesta z 5,3 na 26,4 tisíc. Ich kúpna sila presiahla 2-násobok priemeru ČSR.

Od nich sa od roku 1925 chodili učiť Európania, Američania aj Japonci.

Prepojením svojho podniku a mesta do jedného organického celku vytvoril „nový svet“. V ňom ľudia chceli robiť správne veci a učili sa robiť ich správnym spôsobom. Systém bol zostavený tak, že sa im to oplatilo viac ako kdekoľvek inde, pretože individuálne, skupinové a celospoločenské záujmy boli vo vzájomnom súlade. Vytvoril tak ten pomyselný „spoločný povraz“ za ktorý „ťahala“ rozhodujúca väčšina.

INŠPIRUJME SA Aj MY!

PPS:

Najslávnejšími osobnosťami histórie sú najmä dobyvatelia, ktorí budovali svoje ríše či šírili svoju pravdu za cenu biedy, utrpenia aj životov nespočetného množstva ľudí. Prípadne za podobného utrpenia stavali svoje pamätníky či hrobky, ktoré dnes tak obdivujeme.

Tomáš Baťa, jeho žiaci a nasledovníci ako aj ďalší im podobní budovali svoje „ríše“ tak, že pri tom nik nezomieral a v konečnom dôsledku z toho mohli mať osoh všetci.

O tých prvých učia v každej škole. O tých druhých však v máloktorej. A ešte vo FB-skupine „Robme to ako Baťa“

 

 

[1] Z poďakovanie zamestnancom za ich blahoželanie k 25 výročiu založenia firmy. Uverejnené v podnikových novinách „Sdělení“ 4. októbra 1919, Pravdepodobne tu prvýkrát verejne použil oslovenie „spolupracovníci“.